BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 14943217
nr 1494 3217
Ljusstakar
ett par, nyrokoko, nysilver. Höjd: 27 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
500 kr
måndag 3 oktober 2022
kl 19:13:11
150 kr
150 kr
150 kr (Budbetjänt)
200 kr
250 kr
350 kr
400 kr (Budbetjänt)
450 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.